Important Notice: Our web hosting provider recently started charging us for additional visits, which was unexpected. In response, we're seeking donations. Depending on the situation, we may explore different monetization options for our Community and Expert Contributors. It's crucial to provide more returns for their expertise and offer more Expert Validated Answers or AI Validated Answers. Learn more about our hosting issue here.

What is the cost per child of breakfast/snack/lunch?

breakfast child COST lunch snack
0
Posted

What is the cost per child of breakfast/snack/lunch?

0

The cost of providing a nutritious breakfast to one child, five days a week throughout the school year, is $.85/day or $170/year. Total cost for 40 children (estimated participation at an inner city school breakfast club) is $6,800. The cost of a daily snack (fresh fruit, milk, whole wheat crackers) is about $.55/day per child or $110/year. For lunch, it is approximately $2.00 or $400/year. These calculations do not take into account in-kind donations of food and supplies, which reduce the cost considerably.

Related Questions

What is your question?

*Sadly, we had to bring back ads too. Hopefully more targeted.

Experts123