Important Notice: Our web hosting provider recently started charging us for additional visits, which was unexpected. In response, we're seeking donations. Depending on the situation, we may explore different monetization options for our Community and Expert Contributors. It's crucial to provide more returns for their expertise and offer more Expert Validated Answers or AI Validated Answers. Learn more about our hosting issue here.

What are some examples of prices for items youd typically buy like milk and bread?

bread buy examples items milk prices
0
Posted

What are some examples of prices for items youd typically buy like milk and bread?

0

Milk 90 cents / litter. Whole-wheat bread loaf $1, 7-grain bread loaf $1.50 Most small fruits such as apples, pears, peaches, plums, kiwi, etc. are 10-25 cents each. Local grapes 35 cents / lbs. Imported grapes $1 / lbs. Watermelon $1.50-3.00 Small melons 50 cents. Huge melons $1.50. Organically grown eggs 20 cents. Rice 20 50 cents / lbs. Coconut $1 Banana 1-5 cents. Limes 1 cent. Lettuce 40-50 cents. Mangoes $3 / box (20 cents each). The most expensive and top choice meat maximum $2 / lbs, though do not expect the awesome flavor of grain-feed beef meat. Chicken $1 / lbs. Chicken meat is quite good. Fresh fish is available weekly at the local markets in Loja for $2.50 / lbs. Shrimps $3-5 / lbs.

Related Questions

What is your question?

*Sadly, we had to bring back ads too. Hopefully more targeted.

Experts123