Important Notice: Our web hosting provider recently started charging us for additional visits, which was unexpected. In response, we're seeking donations. Depending on the situation, we may explore different monetization options for our Community and Expert Contributors. It's crucial to provide more returns for their expertise and offer more Expert Validated Answers or AI Validated Answers. Learn more about our hosting issue here.

What Are Product Costs?

costs Product
0
Posted

What Are Product Costs?

0

Product costs are all those costs associated with manufacturing a product. [For those companies that don’t make the products they sell such as retailers product costs are limited to the cost of purchasing inventory]. They include the cost of: • Raw Materials • Labor • Variable Overhead (such as electricity) • Fixed Overhead (such as rent) Unit Costs So how do companies determine how much it costs to make a product? For starters, they take the actual amount of money required to manufacture a product and divide that figure by the number of units they produce. Seems simple enough: Unit Costs = Total Manufacturing Costs / Numbers of Units Produced For instance, in our example, Lie Dharma Shoe spent $365,000 making loafers last year, as shown in the table below: Loafers Boots Raw materials $200,000 $300,000 Labor 100,000 100,000 Overhead variable 25,000 35,000 Overhead fixed 40,000 40,000 Total manufacturing costs: $365,000 $475,000 Units made 14,000 15,500 With that money, it made 14,000 l

What is your question?

*Sadly, we had to bring back ads too. Hopefully more targeted.

Experts123