Important Notice: Our web hosting provider recently started charging us for additional visits, which was unexpected. In response, we're seeking donations. Depending on the situation, we may explore different monetization options for our Community and Expert Contributors. It's crucial to provide more returns for their expertise and offer more Expert Validated Answers or AI Validated Answers. Learn more about our hosting issue here.

How Much Does that Jamba Juice Really Cost?

0
10 Posted

How Much Does that Jamba Juice Really Cost?

0
10

Your weekly original-size Jamba Juice with an energy boost probably costs around $4. So what, you ask? Well, you need to realize that the $4 is after-tax money from salary. That means it is more like $5 of earned income. If your tax rate (federal and state combined) is 25 percent, you would need to earn $5 to pay for that $4 juice. And one juice per week adds up to $260 of earned income per year. If you saved that much during your career, you’d have have nearly $38,000. Leveraging Your Jamba Juice Savings Many non-profits, including churches and charitable organizations, offer savings plans. What many people don’t understand is that these plans are more powerful than saving alone. A retirement plan through your employer is the most powerful saving vehicle available to you. Here’s why. Many employers will match contributions (savings) to the investment plan. That means, when money is saved by the employee, two wonderful things happen. First, the government (who actually encourages savin

What is your question?

*Sadly, we had to bring back ads too. Hopefully more targeted.

Experts123