Important Notice: Our web hosting provider recently started charging us for additional visits, which was unexpected. In response, we're seeking donations. Depending on the situation, we may explore different monetization options for our Community and Expert Contributors. It's crucial to provide more returns for their expertise and offer more Expert Validated Answers or AI Validated Answers. Learn more about our hosting issue here.

How does the cost of the product compare, compared with using traditional gasoline equipment, particularly with fuel?

0
10 Posted

How does the cost of the product compare, compared with using traditional gasoline equipment, particularly with fuel?

0
10

Bernardo Herzer: Going into a green product, you’ve got several selling propositions to the consumer. The two major issues, in my opinion, were price point, and the second was ease-of-use. Even though you might have a superior product for the environment, if those criteria are not met, you’re fighting a strong uphill battle. We’re not only comparably priced to 4-stroke lawn and garden equipment, we’re much easier to use. There’s no going to a gas station, no storing of gasoline and oil, and not transporting that gasoline and no mixing. Plus, gasoline tends to only have a life expectancy of 35-40 days, before it starts to separate. Not to mention, you really should only use high-test gas for small internal combustion engines. That compares with using a small, 16.4 oz., typical camping style propane canister, which is available just about everywhere at major retailers, and even at some pharmacies. With that, you’re able to run the equipment on average for two hours. When it comes to buyi

Related Questions

What is your question?

*Sadly, we had to bring back ads too. Hopefully more targeted.

Experts123